Kredyty hipoteczne – czym jest zabezpieczenie spłaty?

Posted on styczeń 11 2021 by zyskowny
Categories: Domyślne

W przypadku kredytów hipotecznych mamy do czynienia zazwyczaj z zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. Mechanizm ten jest ukierunkowany na ochronę interesów instytucji bankowych, ponieważ przy kredytach hipotecznych nieraz mamy do czynienia z bardzo wysokimi kwotami. To oznacza, że ryzyko w takich przypadkach jest duże. Jeśli bowiem okaże się, że dług zaciągnęła osoba niewypłacalna, wówczas bank ma naprawdę spory problem, zwłaszcza jeśli występują problemy z egzekucją należności. Właśnie dlatego stosuje się zabezpieczenie spłaty przy kredytach hipotecznych.

Zabezpieczenie spłaty kredytu – co to jest i jak się to wykorzystuje?

Sama nazwa podpowiada nam, że zabezpieczenie spłaty pełni funkcje ochronne. Chodzi o minimalizowanie ryzyka wystąpienia sytuacji, że dłużnik nie będzie regulował należności, a bank pozostanie bez pola manewru ze względu na brak jakiegokolwiek majątku, z którego można byłoby dochodzić roszczeń. Zabezpieczenie spłaty jest więc pewnego rodzaju gwarancją, że w razie problemów z wypłacalnością, instytucja bankowa będzie miała z czego zaspokoić swoje należności. W uproszczeniu zabezpieczenie spłaty jest więc pewnego rodzaju awaryjnym rozwiązaniem.

Co wykorzystuje się jako zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego?

Zazwyczaj przy kredytach hipotecznych jako zabezpieczenie spłaty wykorzystywana jest nieruchomość, na którą zostało przyznane zadłużenie. Wówczas hipoteka jest obciążona, co wynika z samej nazwy wspomnianego zobowiązania. Ustanowienie zabezpieczenia spłaty na nieruchomości jest więc naprawdę bardzo poważną decyzją, którą trzeba podjąć świadomie.

Konsekwencje ustanowienia nieruchomości jako zabezpieczenia spłaty

Jeżeli nieruchomość została ustanowiona jako zabezpieczenie spłaty, w razie niewywiązywania się przez dłużnika z obowiązków określonych w umowie instytucja bankowa, czyli kredytodawca, będzie uprawniona do przejęcia lokalu, czy też budynku. Nieregulowanie należności może zatem skutkować utratą nieruchomości, co jest bardzo dotkliwą konsekwencją. Każda osoba rozważająca kredyt hipoteczny musi więc mieć świadomość tego, jak doniosłe skutki wynikają z tego rodzaju decyzji. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru trzeba upewnić się, że nasz budżet jest przystosowany do zaciągania długów.

Z racji, że kredyt hipoteczny jest tańszy od gotówkowych wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można zamienić kredyt gotówkowy. Aby poznać odpowiedź na te pytanie, a także zagłębić się w tematyke finansową, zapraszam na https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne/artykul/644/zamiana-kredytu-gotowkowego-na-hipoteczny-co-warto-o-tym-wiedziec.

on “Kredyty hipoteczne – czym jest zabezpieczenie spłaty?”