Czy kredyt hipoteczny jest w moim zasięgu? – czyli o istocie kredytów hipotecznych

Posted on listopad 06 2020 by zyskowny
Categories: Domyślne
Użyte znaczniki: , , , ,

Własne cztery kąty to marzenie większości z nas. Często jednak nieosiągalne. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam banki. Jedną z możliwości jest zaciągnięcie kredytu. Kredyt hipoteczny jest rodzajem zobowiązania finansowego, które zaciągnąć możemy na remont lub zakup domu albo mieszkania. Cechą charakterystyczną takiej pożyczki jest oczywiście hipoteka, która obciąża daną nieruchomość i stanowi zabezpieczenie banku na wypadek gdyby kredytobiorca przestał wywiązywać się z obowiązku spłaty rat zobowiązania. Wtedy bank ma prawo daną nieruchomość przejąć, by móc ją potem spieniężyć. Hipoteka jest zdejmowana z nieruchomości dopiero w momencie całkowitej spłaty zobowiązania.

Dwoma podstawowymi warunkami, które musimy spełnić, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na wymarzone cztery kąty, są posiadanie wkładu własnego oraz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Kredyt hipoteczny bez własnych oszczędności nie wchodzi dziś w grę. Optymalna wysokość wkładu własnego plasuje się w granicach 30 procent wartości danej nieruchomości. Bank wydają też pozytywne decyzje w wypadkach, gdy klienci posiadają nieco mniejsze oszczędności -20 procent. Nie ulega jednak wątpliwości, że im wyższy wkład własny posiadamy, tym mamy większe szanse na kredyt i jego korzystniejsze warunki. Nieliczne banki dopuszczają minimalny wkład wysokości 10 procent wartości mieszkania, jednak takich banków jest coraz mniej, a warunki kredytów w takich przypadkach nie są najkorzystniejsze. Przeważająca większość banków wymaga jednak minimum 20 procent wkładu własnego. Pozostałe 80 procent (lub mniej, jeśli nasz wkład własny jest wyższy) wartości nieruchomości kredytuje nam bank i wypłaca je w postaci ściśle określonych wcześniej transz bezpośrednio na konto sprzedającego. Co do wysokości zdolności kredytowej – jest bardzo szczegółowo analizowana, ponieważ kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem obarczonym sporym ryzykiem. Bank musi więc mieć całkowitą pewność, że wysokość naszych dochodów jest wystarczająca, bo to właśnie nasze miesięcznie wynagrodzenie oraz warunki naszego zatrudnienia są analizowane w pierwszej kolejności. Weryfikacji podlega też nasza ogólna sytuacja rodzinna, mieszkaniowa oraz wynikające z nich stałe miesięczne wydatki – wszystko to decyduje o tym, czy bank postrzega nas jako wiarygodnych i wypłacalnych. Do tego musimy przedłożyć szereg dokumentów dotyczących nie tylko wysokości naszego wynagrodzenia czy formy zatrudnienia, lecz także dokumenty dotyczące naszego wkładu własnego bądź mieszkania, które chcemy kupić oraz te wynikające z naszej specyficznej sytuacji finansowej, bo przecież każdy ewentualny kredytobiorca jest w innej sytuacji finansowej.

Reasumując, należałoby podkreślić, że przebrnięcie przez wszystkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego może okazać się sporym wyzwaniem. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie im sprostać, możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który krok po kroku nas w tym wesprze oraz zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretną ofertę, pomoże nam wybrać tę najkorzystniejszą.

on “Czy kredyt hipoteczny jest w moim zasięgu? – czyli o istocie kredytów hipotecznych”