Kredyt samochodowy – to musisz wiedzieć

Posted on czerwiec 24 2020 by zyskowny
Categories: Domyślne

Kredyt samochodowy to produkt bankowy, po który sięga coraz więcej osób. Jest to zobowiązanie udzielone przez bank na określony cel, jakim jest zakup pojazdu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Absolutne podstawy

Kredyt samochodowy jak już wiemy, jest kredytem celowym, innymi słowy, pożyczane przez bank pieniądze muszą zostać przeznaczone na określony cel. W tym przypadku jest to zakup pojazdu, tego rodzaju kredyt pozwala nam sfinansować zakup samochodu, motocykla, a nawet kampera czy traktora. Kredyt taki udzielany jest zarówno firmom, jak i osobom prywatnym. Warto pamiętać, że o kredyt samochodowy starać możemy się zarówno w banku, jak i salonach samochodowych. Jeśli chodzi o koszty porównawcze w takich placówkach, to jest to kwestia dość różnorodna. Dlatego warto je porównać.

Rodzaje kredytów samochodowych

Możemy wyróżnić trzy rodzaje kredytów samochodowych, pierwszy z nich to kredyt standardowy, co miesiąc spłacamy go w równych ratach. W przypadku tego rodzaju kredytu czasami wymagany jest wkład własny, jego wysokość ustalana jest indywidualnie. Kolejny rodzaj kredytu to kredyt jednoratowy inaczej znany jako kredyt 50/50 albo 60/40. Wysokość wpłaty własnej jest tu zdecydowanie wyższa w porównaniu do kredytu standardowego, wynosi bowiem wspomniane 50% lub 60% wartości samochodu. Pozostałą część kredytu spłacamy w terminie określonym przez umowę. Trzecim rodzajem kredytu jest kredyt balonowy, udzielany jest na okres mieszący się w przedziale 24 do 60 miesięcy. Kredyt spłacamy w kilku partiach, pierwsza z nich to wkład własny, następnie w równych ratach, różni się tylko pierwsza i ostatnia. Ostatni z nich jest też największa. Pod koniec okresu kredytowania możemy spłacić ostatnią ratę i otrzymać samochód na własność lub zdecydować się na zakup nowego samochodu, wtedy bank wyceni wartość naszego samochodu i określi jaką kwotę możemy otrzymać na start kredytowania nowego samochodu.

Jak wybrać najlepszy kredyt?

Podczas zastanawiania się nad wzięciem kredytu gotówkowego, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze sprawdźmy wysokość oprocentowania, kluczowa będzie też wysokość prowizji oraz całkowity koszt kredytu. Na koszty kredytu wpłynie rodzaj zabezpieczenia zobowiązania. Pośród nich znajduje się cesja zapisana w dowodzie rejestracyjnym, co oznacza, że w razie wypadku, pieniądze z polisy trafią do banku, kolejnym rodzajem zabezpieczenia jest przewłaszczenie, innymi słowy współwłaścicielem pojazdu jest bank, stąd karta pojazdu jest w posiadaniu tej placówki, inny rodzaj zabezpieczenia to zastaw rejestrowy. Wspomniane zabezpieczenia czynią kredyt tańszym niż w przypadku kredytu gotówkowego. Choć to dodatkowe zabezpieczenie może być dla nas lekko problematyczne, to w ostatecznym rozrachunku działa na naszą korzyść. Na koniec dowiedzmy się również, w jaki sposób pieniądze zostaną wypłacone oraz czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

Jak otrzymać kredyt?

W jaki sposób możemy otrzymać kredyt samochodowy? Należy złożyć wniosek w wybranej przez nas placówce. Możemy zrobić to za pośrednictwem strony internetowej lub wizyty w banku. Jakie dokumenty musimy mieć przy sobie? Koniecznie dokument, który zidentyfikuje kredytobiorcę, czyli dowód osobisty, oraz dokumenty samochodu. Jest to ubezpieczenie samochodu, na który chcemy wziąć kredyt. Bank poprosi nas również o zaświadczenie o zarobkach. Następnie bank poinformuje nas o tym, czy nasz kredyt został pozytywnie rozpatrzony. Przed podpisaniem umowy oczywiście koniecznie przeczytajmy jej zawartość.

on “Kredyt samochodowy – to musisz wiedzieć”